Potrzebne narzędzia oraz preparaty:
> Miotła z twardym włosiem
> Szczotka z długim twardym włosiem – wąska – do szczelin między kostką, oraz średnia do plam
> Szpachelka
> Szczotka z twardym włosiem – szeroka, najlepiej na kiju
> Myjka ciśnieniowa
> Preparat Bartmax Strong Cleaner
> Impregnat do kostki brukowej
> Preparat do zwalczania chwastów i mchu – opcjonalnie
Krok I: Usunięcie mchu, chwastów, traw
Czyszczenie kostki brukowej zaczynamy od mechanicznego usunięcia mchu, chwastów, traw oraz innej roślinności której udało się wyrosnąć w szczelinach między kostkami. W tym celu potrzebna będzie nam szpachelka do usunięcia chwastów oraz wąska szczotka z twardym włosiem do usunięcia mchu. Aby efekt tego etapu był długotrwały należy usuwać chwasty wraz z korzeniami, jeżeli korzeń jest zbyt duży aby dało się go usunąć mechanicznie pomocne będzie zastosowanie preparatu zwalczającego chwasty i mech. Na zakończenie tego etapu zamiatamy czyszczoną powierzchnię miotłą, aby pozbyć się luźnych zanieczyszczeń.
Krok II: Czyszczenie właściwe
Czyszczenie nawierzchni jest najważniejszym etapem i musi zostać wykonany bardzo starannie. Nierównomierne naniesienie preparatu czyszczącego lub niedokładne szorowanie powierzchni spowoduje jej nierównomierne umycie.
> Nanieść przy pomocy atomizera warstwę nierozcieńczonego preparatu Bartmax Strong Cleaner
> Odczekać kilka minut nie dopuszczając do wyschnięcia.
> Przy pomocy szczotki szorować powierzchnię, nie dopuszczając do wyschnięcia – najlepiej w miarę potrzeby moczyć szczotkę w wiadrze z wodą.
> Jeżeli na czyszczonej powierzchni rozlana była duża ilość oleju warto wyszorować ją dokładniej przy pomocy małej szczotki.
Jeżeli myjka ciśnieniowa którą posiadamy jest wyposażona w dozownik chemii, możemy zamiast ręcznego szorowania, zastosować mycie ciśnieniowe jednak efekt który uzyskamy może nie być zadowalający ze względu na kilka czynników wpływających na końcowy rezultat – możemy do nich zaliczyć:
> stopień zabrudzenia – jak mocno brud „wżarł” się w porowatą powierzchnię kostki,
> parametry myjki którą posiadamy – niejednokrotnie spotkaliśmy się z myjkami które podawały bardzo małe ilości płynu, przez to mycie było mało efektywne.
> rzeczywiste ciśnienie osiągane przez myjkę.
Krok III: Ocena czyszczenia oraz poprawkiNa tym etapie należy dokładnie spłukać czyszczoną powierzchnię. Po wyschnięciu zweryfikować czy nie pominęliśmy żadnego miejsca oraz czy wszystkie plamy zostały wyczyszczone. Pozostałe niedoskonałości poprawić jak w kroku II.
Krok IV: Impregnacja
Tak przygotowaną kostkę brukową warto zabezpieczyć przed nadmiernym zabrudzeniem specjalnym impregnatem do kostki brukowej. Preparat powoduje „uszczelnienie” porowatej powierzchni betonu przez co proces brudzenia postępuje wolniej oraz kolejne mycie jest dużo łatwiejsze. Aby impregnacja przyniosła oczekiwany efekt należy wykonać ją na dokładnie wyczyszczonej powierzchni – bez plam i placków „wżartego” brudu.
Poniżej przedstawiamy galerię z prawidłowo przeprowadzonych prac:
Oraz zastosowany preparat:
Bartmax STRONG CLEANER
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz